Hakkımda

“Ayağına batan dikenler, aradığın gülün habercisidir.” Hz. Mevlana

 

    İçten bir tebessüm ile “Merhaba” diyorum sevgili ziyaretçi. Ben Cennet Büşra Vural. 23 Şubat 1995 tarihinde Mevlana şehri Konya’da başladı benim hikayem. İlk, orta ve lise eğitimimi bu güzel şehirde tamamladıktan sonra sıra gelecekte çalışacağım mesleğin okulunu seçmeye gelmişti. O zamana kadar kendimi az çok tanıyordum; sosyal bir insandım, birlikte zaman geçirdiğim insanlar benimle olmaktan dolayı keyif alırdı, bunu hissederdim. Bir bebeğin annesi ile kurduğu iletişimi izlemek, bir çocukla oyun oynamak, bir ergenin maceralarını dinlemek, yaşıtlarımla gelecekte bizi nelerin beklediğini konuşmak, kendimden büyük insanlarla muhabbet etmek, yaşlı kişilerin bitmez tükenmez nasihatlerini dinlemek… Yapmakta iyi olduğum şeylerdi. Bunun farkındaydım. Ara ara kabuğuma çekilip kendime bir göz atardım. Yeri gelir över yeri gelir acımasızca eleştirirdim kendimi. Açıkçası kendimi merak eden bir yanım da vardı. “Ben neyim? Neden böyle davranıyorum? Bu yaptığım doğru mu?” gibi sorularla çok sorgulardım kendimi. İşte bütün bu sebeplerden dolayı “Psikoloji” okumaya karar verdim.

 

    Başlangıçta soğuğu ile tanışınca “Nereden geldim bu şehre dediğiniz, sonrasında keskin ayazı ile karşılaştığınız ve daha sonrasında ayrılmakta zorlandığınız Ankara şehrinde Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünü okudum. Burada birbirinden kıymetli hocalarımla tanıştım. Teorik ve uygulamaya yönelik dersler aldım. “Psikolog” olarak mezun olduğumda anladım ki her şey asıl şimdi başlıyor.

 

    Mezun olduktan sonra daha yetkin ve donanımlı olabilmek için ilk işim Psikoterapi Enstitüsü’nün kapısını çalmak oldu ve bu sayede yeni bir eğitim sürecim daha başladı. Enstitüde Uzm. Dr. Tahir Özakkaş’tan 3 yıl süren “Bütüncül Yönelimli Psikoterapi” eğitimi aldım ve “Bütüncül Psikoterapist” oldum. Eğitimde her şeyden önce insanı anlamamız ve sabırlı olmamız gerektiğini vurgulardı Tahir Hocamız, mesleğimi yaptıkça ne kadar da doğru söylediğini anladım.

 

    Okuma ve çalışma konusunda azimli olmazsanız bu mesleği icra ederken çok zorlanırsınız. Biz ruh sağlığı uzmanları; insan hayatında 0-6 yaş döneminin oldukça kritik bir dönem olduğunu her zaman vurgularız. Bu dönemde çocuğun yetiştirildiği aile ortamı kadar aldığı okul öncesi eğitimi de önemlidir. Bu kadar önemle üzerinde durduğumuz bu sürecin eğitim ayağı hakkında da donanımlı olabilmek için büyük bir cesaretle ikinci üniversitemi okumaya karar verdim. Pamukkale Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde öğrenciyim.

 

    Mesleğimde bilgilerimi taze tutmak, farklılığa açık olmak, yenilenmek hem önemli hem gerekliydi. Bundan dolayıdır ki; çalışma hayatım boyunca birçok eğitime, kongreye, kursa, seminere ve söyleşiye katıldım ve katılmaya devam ediyorum. Bununla birlikte Psikoterapi Enstitüsü Derneği ve Hipnoz Derneği üyeliğim bulunmakta. Şimdiye kadar pek çok kurumda psikolojik danışmanlık yaptım ve danışanlarımla seanslarımı yürüttüm. Şu an 5N1K Psiko Akademi Denizli ve İmago Psikoloji’de değerli danışanlarıma hizmet veriyorum.

 

KATILDIĞI EĞİTİMLER VE KURSLAR:

 • Bütüncül Psikoterapi Eğitimi-Teorik (Psikoterapi Enstitüsü/Gebze Uzm.Dr. Tahir ÖZAKKAŞ)
 • Bütüncül Psikoterapi Eğitimi-Formulasyon (Psikoterapi Enstitüsü/Gebze Uzm.Dr.Tahir ÖZAKKAŞ)
 • Bütüncül Psikoterapi Eğitimi-Süpervizyon (Psikoterapi Enstitüsü/Gebze Uzm.Dr.Tahir ÖZAKKAŞ)
 • Bütüncül Yönelimli Oyun Terapisi Eğitimi (Psikoterapi Enstitüsü/İstanbul Klinik Psk.Pekay AYDIN)
 • Aile Danışmanlığı Eğitimi (Necmeddin Erbakan Üniversitesi bünyesinde açılmıştır.)
 • Çocuklar İçin Psikolojik Testler (Bender-Geştalt Testi, Gesell Gelişim Testi, Okula Hazırlık Değerlendirme Testi, CAT, Louisa Duss Psikoanalitik Hikayeler Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, Koppitz İnsan Çizim Testi, AGTE, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Benton Görsel Bellek Testi) Eğitimi (PADEM Psikoloji/Uzm. Klinik Psk. Yasemin OZAN)
 • Oyun Terapisi Eğitimi (PADEM Psikoloji/Dr. Selen AYAS BÜTÜN)
 • Travma ve İlişkili Ruhsal Bozukluklarda EMDR Uygulaması (Psikoterapi Akademi bünyesinde verilmiştir.)
 • Zihin Kuramı Testleri ve Zihin Kuramı Becerileri Eğitimi (Konya Özel Yeni Önem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi/Doç. Dr. Alev GİRLİ)

 

KATILDIĞI BİLGİ SOHBETLERİ:

 • I. Ulusal Bütüncül Psikoterapi Kongresi Darıca/KOCAELİ (21-22-23 Eylül 2018)
 • II. Karatay Psikoloji Günleri-KONYA (2 Mayıs 2019)
 • Öfkeyi Tanımak- Uzm. Psk. Demet Polat (Psikoloji-Ankara)